Gyermeknek lenni – veszélyes
Baleset megelőzés és elsősegélynyújtás
A gyermekek testi adottságuk, fejlődő személyiségük miatt, társadalmunkban különös veszélyeknek vannak kitéve. A halálozási okok között egy éves kor után a sérülés első helyre kerül. Egy és 18 éves kor között az összes többi betegségben együttvéve is kevesebben halnak meg, mint sérülések miatt.
A gyermektraumatológiával foglalkozó szakemberek: mentők, traumatológusok, gyermekorvosok alapvető feladata közé tartozik a primer és szekunder prevenció.
A primer prevenció a szó szerinti balesetmegelőzés, a baleseti veszéllyel járó tevékenységek kerülése a vészhelyzetek kikerülése. A gyermekekkel foglalkozó szakemberektől ez egyfajta szemléletet igényel.
A gyermeket ért sérülések kapcsán alapvető tisztáznunk: Nem a gyerek tehet róla! – Mindig a felnőtt illetve a felnőtt társadalom a felelős. Nem lehet a 2 éves életkori sajátsága miatt kíváncsi gyermeket hibáztatni azért, mert meg akarja nézni, mi fő a fazékban. Csak felnőtt, gyakran a szerető édesanya tehet az egész életre kiható következményekkel járó forrázásról.
Nagyon fontos kiemelni a folyamatos felügyelet kérdését, illetve a gyermekek idejének, különösen a szabadidejének hasznos és biztonságos kitöltését. Az unatkozó gyerek biztosan nem fog nyugton ülni és szinte keresi a bajt magának. A gyermekközösségekre még inkább indokolt e megfelelő program bizto-sítása, különben ROULETTEGioca alla RouletteVIDEOPOKERGioca al VideopokerBLACKJACKGioca al BlackjackROULETTE PROGioca alla Roulette ProGioca nei migliori casino online online italiani ma rispetta le regole di buona condotta tracciate da AAMS. érvényesül a „módosított entropia törvény”: a magára hagyott gyermekcsoportokban a rendezetlenség – ezzel együtt a veszélyforrás nő.
Szekunder prevenciónak tekintjük a már létrejött sérülés következményeinek minimalizálását. A baleset megelőzése nem lehet tökéletes, de joggal elvárható a laikusoktól és az egészségügyi ellátó személyzettől a sérülések megfelelő kezelése. Ez magába foglalja a sérülés felismerését, a hatékony segélyhívást, elsősegélynyújtást, beleértve a szükséges újraélesztést (BLS) és a mentők illetve a kórházak feladatait.
Mindenkinek, aki szülőként vagy pedagógusként, edzőként találkozhat sérült gyerekkel, széles ismeretekkel és gyakorlattal kell rendelkeznie. Az egészség-ügynek ki kell alakítania azokat a képzési formákat és lehetőségeket, ahol ezek az ismeretke megszerezhetőek.
Az egészségügy másik feladata a konkrét gyógyítás, amiben sokkal jobb helyzetben vagyunk. A gyermekkori fiziológiai és patológiai ismereteink növekedése, és korszerű eszközök megjelenése jelentős szemléletváltást hozott a gyermeksérültek ellátásában. Az úgynevezett gyermekbarát ellátási formának alapvető eleme a minimálinvazív műtéttechnikai módszerek bevezetése. Ezek során 1-2 cm kis metszésekből végezzük el a beavatkozásokat, mellyel az ellátás során további sérülést nem okozunk, és a gyógyuláshoz optimális helyzetet teremtünk.A centrumokban, összeszokott teamet követelő korszerű módszerekkel már joggal várhatjuk el, hogy a gyermekek rövid idő alatt, fájdalommentesen, életkori sajátosságaikat figyelembe véve, teljes funkcióval gyógyuljanak meg.
Dr. Gorove László főorvos, baleseti sebész, oxiológus szakorvos, főigazgató helyettes
Országos Mentőszolgálat
1137 Budapest, Róbert Károly körút 77.
(1) 465-2023
gorove@bp.mentok.hu
www.mentok.hu
Dr. Kassai Tamás
adjunktus, gyermeksérültek ellátására specializálódott baleseti sebész szakorvos
Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet Gyermek-traumatológia
1081 Budapest, Fiumei út 17.
(06 20) 983-0230
(1) 299-7700/30503
kassait@hungary.net
október 18, 2006
· Webszerkesztő · Nincs hozzászólás
Címkék: baleset, felügyelet, gyermek, gyógyítás, prevenció · Kategória: MindenGyerek 2005
Hozzászólás írása
Webhely megnyitása bejelentkezve hozzászólásküldése.