A települési gyermek és ifjúsági érdekegyeztető rendszerekről
A közelségről és a tétről
A települési ifjúsági munka átfogó célja, hogy hozzásegítse a gyermekeket és a fiatalokat mindazon tudás és képesség megszerzéséhez, melynek birtokában az egyéni és a közösségi szinten megjelenő szükségleteik kielégítése, érdekeik képviselete érdekében egyéni illetve közösségi módon cselekedni tudnak és ennek eredményeként képesek ügyeik önálló, azaz az intézményrendszer aktív közreműködése nélküli intézésére.
A gyermekek és a fiatalok a szükségleteik kielégítése érdekében való cselekvésük illetve az ügyeik intézése során sokszor akadályokba ütköznek. Ezeknek az akadályoknak a megszűnéséért, illetve az állapotok megváltozásáért sokat tehet a település önkormányzati testülete. Azért, hogy a testületek azt és úgy tegyék, ami és ahogy az a fiatalok érdekeit szolgálja, mindkét félnek képesnek kell lennie az együttműködésre. Ehhez a fiatalok részéről a szükségleteik pontos megfogalmazásának képessége és az önkormányzati döntéshozatal folyamatának ismerete, az önkormányzat részéről pedig fogadókészség szükséges.
Az önkormányzás mibenlétének – „miértjének” Fu Charles Fey che pochi anni dopo costruì il primo prototipo di slot machine denominata Liberty Bell (nome che deriva dalla campanella che suonava a ogni combinazione vincente). és hogyanjának” – a megtapasztalásához, a fiataloknak közel kell lenniük ahhoz, látniuk kell az önkormányzat működési mechanizmusát. Ez csak úgy érhető el, ha a fiataloknak van miért közel kerülniük, ha van tétje közelségüknek illetve távol maradásuknak.
A testülethez való közelséget az önkormányzattal való folyamatos, a helyi igényeknek megfelelően kialakított, szervezett, átlátható, mind a szervezetek, mind az egyének számára nyitott, együttműködési megállapodásba (helyi rendeletbe) foglalt kapcsolattartás biztosíthatja.
A tétet a fiatalok számára az élethelyzetükre ható testületi döntések befolyásolásának lehetősége jelenti, azaz annak a lehetőségnek a megragadása vagy elszalasztása, hogy a szükségleteik kielégítése érdekében tesz-e, és ha igen, akkor számukra kedvező vagy kedvezőtlen módon az önkormányzat.
Beke Márton ifjúsági szakértő
1104 Budapest, Salgótarjáni út 51/c
06-30-552-3648
szeptember 14, 2006
· Webszerkesztő · Nincs hozzászólás
Címkék: ifjúság, önkormányzat · Kategória: MindenGyerek 2003
Hozzászólás írása
Webhely megnyitása bejelentkezve hozzászólásküldése.